Inauguracyjne spotkanie członków nowej organizacji branżowej, Polskiej Rady Osłon Przeciwsłonecznych, odbyło się 1 marca w Warszawie. Inicjatorami jej powstania były trzy działające na naszym rynku firmy: dwaj producenci tkanin technicznych Serge Ferrari i Dickson-Constant oraz Somfy Polska, jeden z liderów automatyki mieszkaniowej i budynkowej. Do PROP zgłosiło akces 12 firm.
- W obliczu dynamicznych zmian na rynku partnerska współpraca nabiera olbrzymiego znaczenia. Chcemy, aby Polska Rada Osłon Przeciwsłonecznych była prężną organizacją, wyznaczającą trendy na rynku. Przez wspólne działania biznesowe, projektowe i marketingowe będziemy wzmacniać naszą pozycję jako liderów branży - mówi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek zarządu Somfy Polska.
Podczas spotkania wybrano władze PROP. Przewodniczącą 5-osobowego zarządu została Halina Rozpęda, dyrektor ds. zaopatrzenia w firmie Selt. W jego skład weszli także: Dorota Mazur (dyrektor ds. importu i eksportu w spółce Skalmar), Dariusz Borkowski (dyrektor ds. handlowych w Dragon sp.j.), Magdalena Szerenkowska (project business manager w Somfy Polska) oraz Tomasz Kubicius (prezes zarządu Droma-Sunshade Experts).
Obecnie budynki są obiektami charakteryzującymi się największym zużyciem energii. Odpowiadają również za 36 proc. (w Polsce nawet 38 proc.) emisji szkodliwego dla atmosfery dwutlenku węgla. By stawić czoła tym wyzwaniom firmy wykonawcze oraz inwestorzy poszukują rozwiązań łatwych w instalacji i bez wpływu na komfort użytkowania obiektów. Swoją rolę ma w tym do odegrania branża producentów osłon przeciwsłonecznych, które skutecznie ograniczają oddziaływanie promieniowania na budynki i chronią je przed przegrzaniem w lecie, a zimą - przed niepotrzebnymi stratami ciepła. Dzięki temu możliwe jest znaczące obniżenie kosztów użytkowania budynku (choćby tylko na klimatyzacji czy ogrzewaniu) oraz redukcja emisji CO2.
Celem PROP jest nie tylko stworzenie stabilnej struktury, która będzie miała wpływ na rozwój polskiego rynku technik osłonowych, ale także zbudowanie wśród konsumentów opartej na merytorycznych fundamentach świadomości, jakie korzyści mogą osiągać ze stosowania osłon. W realizacji tych celów chce aktywnie współpracować z instytucjami odpowiadającymi za realizowaną przez Polskę politykę energetyczną, resortami budownictwa, klimatu i ochrony środowiska, a także z organizacjami promującymi zielone budownictwo i inteligentne budynki.
PROP chce mieć także wpływ na tworzenie unijnych regulacji dotyczących efektywności energetycznej. W tym celu planuje akces do European Solar-Shading Organization. ES-SO to działająca od 2005 r. organizacja non-profit z siedzibą w Brukseli. Skupia profesjonalne stowarzyszenia firm zajmujących się produkcją osłon przeciwsłonecznych z 18 państw Unii Europejskiej.
Członkami Polskiej Rady Osłon Przeciwsłonecznych są następujące firmy: Selt sp. z o.o., Skalmar sp.j., Isotra Polska sp. z o.o., Dragon sp.j., Sigma Systemy Osłonowe, Nerli Gruppen Poland sp. z o.o., Aluprof S.A., Droma-Sunshade Experts sp. z o.o., SizeFlex sp. z o.o., Somfy sp. z o.o., Dickson-Constant oddział w Polsce oraz Serge Ferrari SAS.